Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BALIKESİR / ALTIEYLÜL - Zağnospaşa Ortaokulu

Tarihçe

1965 yılında Gündoğan Mahallesinin yeni yerleşimlerle genişlemesi sonucu mevcut ilkokulların ihtiyacı karşılamamasından dolayı yeni bir okulun yapımına gerek duyulmuştur.
Okulun arsası Balıkesir millet vekili "Mehmet TİRİTOĞLU" tarafından bağışlanmıştır. Gerek bürokratik işlemlerin çok kısa sürede tamamlanmasının ardından hemen okulun yapımına başlanmıştır, aynı yıl öğretime hazır hale gelmiştir.
Okulun adının ise "Zağnospaşa İlkokulu" olması kararlaştırılmıştır. Böylece okul 1965 yılında 125 öğrenci, müdür, 6 ögretmen ve 2 hizmetliyle öğretime başlamıştır. Zamanla çevredeki nüfusun artmasıyla öğrenci sayısında da büyük bir artış olmuş, derslikler yetersiz kalmış, bunun sonucunda da iki derslik ve baraka eklenmiştir. Köyden kente göçün hızlanması sonucu öğrenci sayısındaki artış büyük bir patlama gösterince 1978 yılında 2. Bina hizmete girmiştir. Fakat 2350´ye yükselen öğrenci sayısına bu binada cevap vermeyince çevreye Fevzi Cakmak, Mehmet Akif Ersoy, Hatice Fahriye Eginlioglu ilkokulları açılmıştır. İlköğretimin sekiz yıla çıkması üzerine çevredeki orta dereceli öğretim kurumlarının yetersiz kalması göz önüne alınmıştır. Balıkesir eski valilerinden Kemal ESENSOY´un girişimleriyle 1991 yılı Ağustos ayı sonlarında 3. Bina yapımına başlanmış ve 1992 Aralık ayında okul bitirilmiştir.

Şubat 1993´te de ilk olarak ortaokul sınıfına öğrenci kaydedilmiştir. Kuruluşundan bu yana Zağnospaşa ilkokulu müdürlüğünü Şevket ERMUTLU, Mehmet SEZER ve Kemal YILDIRIM , İlköğretim okuluna dönüşmesinden sonra da Sabri KAYABEY, Sezai ORAL Hacim EREN ve Şaban KÖSE yürütmüştür. Eylül 2010 dan bu yanada Salih Yaşar ÖZSOY  Okul Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

ZAĞNOS MEHMED PAŞA KİMDİR?
Doğum yeri ve doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen Zağnos Mehmed Paşa, Osmanlı Tarihinin Fatih devrinde anıtlaşmış bir kişiliğe sahip olmuştur. Hayatının son yıllarını Balıkesır´de geçirmiştir.
Zağnos Paşa´nın adının (Mehmed) olduğuna dair, sağlığında yazılmş olan Rumelihisarı´ndaki kitabede ve hatta vefatından kısa bir süre sonra (H.866-Miladi 1462) tanzim edilen vakfıyenamesinde bır kayı yoktur. Ancak vefatından 227 yıl sonra (H. 110-Miladi 1689) tarihli şer´iye Mahkemesi sicillerinde "Mehmed" ilavesiyle (Zağnos Mehmed Paşa) diye anılmaktadır.
Osmanlı veziridir. Küçükken devrişip Osmanlı terbiyesi verdiği söylenirse de ileri yaşta Osmanlıların hizmetine girdiği kanatı daha kuvvetlidir. 2. Murat´ın kızını alarak damadı, kızını Fatih Sultan Mehmed´e vererek de onun kayınpederi olmuştur. Küçükken Fatih Sultan Mehmed´e Rumca ve Latinceyi öğretmiştir. Zağnos Paşa´nın babasının adı "Abdulah"dır.
Zağnos Paşa´nın, devlete ilk hizmetlerine dair ,elimizdeki kaynaklarda yeteri kadar bilgi yoktur. O II. Sultan Murat´ın saltanattan vazgeçip padişahlığı, oğlu 15 yaşındaki Mehmed´e terk ettiği zamana kadar "Beğ"lerden biriydi. İstanbul´un fethinde yirmi kadar çektirmenin Dolmabahçeden kızaklarla Haliçe indirilmesinde paşanın görüş ve düşünceleri önemli bir rol oynamıştır. Daha önce de İstanbul´un alınmasına hazırlık olarak inşa edilen Rumeli Hisarının yapılmasında gayreti görülmüştür. Hisarın 119 büyük kulesinden birisine bu hizmetinden dolayı "Zağnos Mehmed Paşa Kulesi" ismi verilmiştir. Zağnos Bey genç yaşta saray hizmetine girmiş, Hazinedar başılığa kadar yükselmiştir. Daha sonrada H. 843 (1440) , Arnavut ili Sancak Beyliği´ne tayin edilmiştir. Zağnos Paşa , Balıkesir´de vefat etmiştir.Türbesi, sağlığında yaptırdığı caminin (Paşa Camisi´nin) avlusundadır.
Paşa´nın vefat tarihinin çeşitli kaynaklar, değişik yıllar olarak ifade etmektedir.

Meydan Larousse 1460; Hayat Ansiklopedisi 1470 olarak bildiriliyor.

Yayın: 2012-12-22 - Güncelleme: 2012-12-22 23:46:57 - Görüntülenme: 1844